لینک مستقیم فایل(طرح، نقش و رنگبندی قالی بلوچ خراسان (جنوب خراسان))

طرحقالی بلوچ خراسان,نقش قالی بلوچ خراسان,رنگبندی قالی بلوچ خراسان,قالی بلوچ,طرح های قالی بلوچ,نقشمایه های قالی بلوچ,رنگبندی قالی بلوچ خراسانطرح، نقش و رنگبندی قالی بلوچ خراسان (جنوب خراسان)|40190976|mjh39021202|
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل طرح، نقش و رنگبندی قالی بلوچ خراسان (جنوب خراسان) قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

چکیده:

اقوام هفت گانه بلوچ، کرد، عرب، ترک، فارس، چارایماق و سیستانی به دلیل شرایط خاص سیاسی و طبیعی در طول تاریخ در مناطق مختلف استان های خراسان رضوی و جنوبی سکونت گزیده اند. این اقوام تولیدکننده قالیهایی هستند که بلحاظ دارا بودن ویژگیهای مشترک در بازار جهانی فرش به نام قالی بلوچ خراسان شناخته شده اند. طرح ها و نقوش، نقشمایه، رنگهای کاربردی و همنشینی رنگ ها در این قالیها به هم شباهت بسیاری دارد در این مقاله تلاش گردیده با بهره گیری از طرح تحقیقاتی شناسایی، ریشه یابی و احیای نقوش قالی بلوچ خراسان ضمن معرفی طرح ها و نقوش و نقشمایه های قالی بلوچ خراسان در خصوص رنگبندی و همنشینی رنگها در این قالی بحث و بررسی به عمل می آید.

مقدمه:

قالی ایران درختی است كه ریشه درژرفنای كویرداردوبلندای سرشاخه های آن به ارتفاعات البرزمیرسد.میوه شیرین این درخت تنومند قرنهاست كه مورد توجه جهانیان قرارگرفته است! آنان نام ایران را با فرشهایش و قالی را توام با نام ایران شناحته و میشناسد! قالیبافی در ایران نقطه تقاطع فرهنگ تاریخ و اقتصاد محسوب میگردد! چراكه در بسیاری از مناطق روستائی، عشایری و شهری علاوه بر آنكه فرشبافی از بعد هنری نیازهای درونی بشر را برطرف می نماید، در ایجاد اشتغال، افزایش درآمد سرانه ملی و صدور فرهنگ ملی و اسلامی نقش بسزائی داشته و دارد. لذا همگی ما به فرش مدیون هستیم و می بایست در حد توان به معرفی فرشهای ایرانی بپردازیم! یكی از مهمترین ویژگیهای قالی ایرانی تنوع آن است. محققی همچون فورد(p.r.j.ford) براین نكته تاكید می نماید كه فرشهای ایرانی آنقدر متنوع هستند كه بسیاری از طرحها و نقوش آن ناشناخته است. قالیبافی درایران نزد اقوام مختلف از محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است كه در این بین خراسان همواره یكی از مهمترین مراكز بافت قالی بوده است. این استان كه زمانی از یك طرف به استان سغد و از طرف دیگر به خوارزم ختم میگردیده از دیرباز تاكنون همواره یكی از مهمترین قطب های تولید فرش بوده است .

هجوم ازبكها، افاغنه و مغولها و تاخت و تاز این اقوام و در بسیاری از موارد ویران نمودن شهرهای بزرگی همچون نیشابور و كاشمر نتوانسته است رشد هنرهای سنتی بویژه قالیبافی را در خراسان متوقف نماید و همواره علیرغم وجود بحرانهای مختلف در مقاطع متعدد تاریخی این هنر- صنعت از رشد خوبی برخوردار بوده است. تنوع سبكهای بافت ، طرحها و نقوش و اقوام و قبائلی كه دراستان خراسان به شغل قالیبافی اشتغال دارند نیزبسیارزیاداست، در حالیكه در شمالی ترین نقطه استان طرحها ونقوش زیبای تركمن بافته میشود وهر یك از شهرهای استان طرح ونقش ویژه ای دارند، درسراسرمرزمشترك خراسان باافغانستان وتركمنستان واستان سیستان وبلوچستان دستبافته هایی تولیدمیگرددكه با عنوان فرشهای بلوچی در بازارهای داخلی و خارجی به فروش میرسد. این دستبافته های عشایری و روستائی بسیار سحرآمیزاست و طرحهایش دریچه ای است به سوی شناخت فرهنگ اقوام مختلفی كه در این نواحی زندگی می كنند.

طرحها و نقوش فرش دستباف انعكاسی از باورها، اعتقادات، مشاهدات، آرزوها، آرمانها و بطور كلی فرهنگ بافندگان می باشد.

علیرغم جایگاه بسیار مهم قالی بلوچ خراسان دركلان فرشهای ایرانی شرقی متاسفانه اطلاعات دقیق كارشناسی وسامان یافته ای درباره طرحها و نقوش ، نقشمایه ها و موتیفها، رنگبندی آنها ( منجمله تعداد و تنوع رنگها و همنشینی رنگها ) وجود نداشت، لذا طرح شناسایی، ریشه یابی طرحها و نقوش قالی بلوچ خراسان توسط مدیریت پژوهش مرکز ملی فرش ایران اجرا گردید که این مقاله نیز برداشتی از پژوهش فوق می باشد.

1 - شناسایی اقوام مشهور به بلوچ خراسان

مشهورترین اقوام تولیدکننده قالی های بلوچ خراسان به شرح ذیل می باشند:

الف- تیموریها: در دوره تیموری از افغانستان وارد ایران گردیده و اکنون کشورهای افغانستان و ایران سکونتگاه این قبیله می باشد مهمترین تیره های تولیدکننده فرش دستباف اقوام زوری، بروقی، کودنی، یعقوب خانی، کریمدادی، پربزی، سوربزی، دهخانه، صالحی، طاهری، سلجوقی، زوری، خوافی، شیخی می باشند اقوام تیموری ایران در شهرستان های مختلف استان خراسان رضوی بالاخص تربت جام، تایباد، مشهد، فریمان، خواف، تربت حیدریه و… زندگی می کنند.

ب- بلوچ ها: تیره های اصیل بلوچ شامل قبایل جان بیکی ،کوهکن، سالار خانی، علی اکبر خانی، اسد خانی، رسولخانی می باشند. تیره های اصیل بلوچ عمدتاً در شهرستان های خواف، تایباد، تربت حیدریه و سرخس زندگی میکنند.

ج- ترکها: شامل ترکهای مهاجر روسی، ترکهای شاهسون، ترکهای بهلولی، --- و بالاخره ترکمنهای ساریخ می باشند.سکونتگاه اصلی ترک های مهاجر شهرستانهای سرخس، تربت حیدریه و مشهد می باشد.

د- اعراب: تیره های طاهری، چوبداری،خزایی و عارفی از اقوام عرب هستند که از صدراسلام تا کنون در مناطق فردوس، قاین و بیرجند سکونت دارند.