لینک مستقیم فایل(گزارش کارآموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان)

گزارش کاراموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان,کاراموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان,کارورزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان,دانلود گزارش کارآموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان,کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان ,کامپیوتر ,اداره فن آوری ,اطلاعات راه آهنگزارش کارآموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان|40089067|mjh39021202|
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل گزارش کارآموزی کامپیوتر اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

در 16 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست

عنوان صفحه

_________ ______

مقدمه -------------------------------------------------2

معرفی محل کارآموزی---------------------------------------2

مشخصات فیزیكی محل كارآموزی-------------------------------5

برخی از مزایا و معایب این بخش--------------------------------6

گزارشی از كار انجام شده-------------------------------------7

زبان برنامه نویسی C#---------------------------------------9

بانك اطلاعاتی Sql Server 2000-----------------------------10

مشکلات پیش آمده در حین کار--------------------------------10

نتایج و پیشنهادات-----------------------------------------16

فهرست شکل ها:

شکل0: محل کارآموزی--------------------------------------2

شکل1: start page----------------------------------------11

شکل2: تشکیل پرونده شرکت-----------------------------------12

شکل3: ورودی واگن------------------------------------------12

شکل4: درخواست های واگن------------------------------------13

شکل5: فرم بارگیری و تحویل واگن-------------------------------14مقدمه

کارآموزی واحدی که به دانشجو داده می شود تا خود را برای وارد شدن به صنعت آماده کرده و بتواند دروس تئوری که آموخته در عمل هم پیاده سازی کرده ونتیجه کار راببیند تا در صنعت مفید واقع شود.

اگر این مرحله از تحصیل به خوبی انتخاب و گذرانده شود تاثیر بسزایی در موفقیت دانشجویان خواهد داشت.

معرفی محل كارآموزی:شکل0: محل کارآموزی

محل کارآموزی اینجانب اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان می‌باشد که بیشتر فعالیت این واحد را می توان در مورد سخت افزاری ،برنامه نویسی در محیط‌های مختلف، انجام شبکه و تمام اموری دانست که مربوط به کامپیوتر میشود و در راه آهن خراسان به آن نیاز است در حقیقت این واحد مشکلات کامپیوتری این اداره را حل میکند و برای بهبود و پیشرفت علمی و عملی در زمینه کامپیوتر در راه آهن خراسان به عهده این واحد میباشد.

به طور کلی در مورد این واحد و اداره از لحاظ نیروی انسانی می‌توان گفت که دارای شرایط نسبتا خوبی می‌باشد. این واحد و اداره دارای برنامه‌نویسان مسلط به برنامه‌نویسی و مهندسین سخت افزار مسلط به سخت افزار و شبکه و ... می‌باشد.

کارها یی که در این محل انجام می شود به شرح زیر است:

- تعمیر پرینتر (لیزری و سوزنی و جوهر افشان و dfx ) می باشد.

- تعمیر انواع مانیتورهای LG وSAMSUNG و...

- تعمیر انواع mainboard

- تعمیر power –CD ROM- HARDDISC

- شارژ کارتریج پرینتر

- راه اندازی شبکه

- داکت کشی شبکه

- نصب سویچ و ROUTER

- نصب windows و عیب یابی آن

- نصب انواع نرم افزارهای تحت شبکه

- عیب یابی شبکه

- طراحی صفحات وب برای راه آهن

- نوشتن برنامه های لازم برای اداره راه آهن

- گرفتن آمارهای منظم برای کشف عیب های موجود در سخت افزار و نرم افزار اداره راه آهن

- و.....

در این شرکت برای هر پروژه ای که انجام می‌شود مراحل زیر در نظر گرفته می‌شود:

درخواست مشتری:

مشتری این واحد می‌تواند هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی باشد. در برخی موارد خود این واحد نیز از طریق مناقصه‌هایی که ادارات دولتی و یا خصوصی برگزار می کنند، شركت می‌كند.

بررسی و جمع‌آوری نیازمندی‌های مشتری:

در این مرحله به كمك مشتری، خدماتی كه مورد نیاز وی انتظار می‌رود بررسی شده و در مورد محیط پیاده‌سازی آن، تعداد نیروی مورد نیاز و زمان انجام پروژه تصمیم‌گیریهای لازم به عمل می‌آید.

بستن قرارداد:

در این مرحله با مشتری در مورد قیمت، زمان تحویل پروژه، محیط پیاده‌سازی و تعهدات طرفین و ... توافق به عمل می‌آید.

تشکیل تیم پروژه:

پس از اینکه از سوی مشتری روند درخواست و نیازمندی‌ها انجام شد حال نوبت به انتخاب یک تیم پروژه که مسلط به پروژه می باشد. این تیم باید دارای شرایط زیر باشد:

ü تجربه در مورد پروژه درخواست‌شده توسط مشتری

ü آشنایی کافی به محیط پروژه مورد نظر مشتری در صورت تمایل مشتری برای انجام پروژه درخواستی در محیط خاصی

ü آشنایی کافی با روش‌های جمع‌آوری اطلاعات:

به دلیل آن كه این مرحله جزء یكی از حساس‌ترین مراحل انجام یك پروژه بوده و مسئولان اداره بر روی این مرحله به علت جلوگیری از دوباره كاری‌ها در فرآیند انجام پروژه تأكید فراوان دارند.

ü آشنایی با کار گروهی و تقسیم وظایف در انجام پروژه، برای پروژه‌هایی كه به اندازه كافی بزرگ بوده و نیاز به استفاده بیش از یك نفر دارد.

ارائه طرح اولیه پروژه به مشتری:

در این مرحله طرح كلی از پروژه درخواستی و فرم‌های اولیه تهیه شده توسط تیم‌ به مشتری ارائه می‌گردد و از وی در مورد رفع نیازهای او نظرسنجی به عمل آمده و در صورتی كه طرح اولیه نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد، در این مرحله تغییرات برای جلب نظر مشتری اعمال می‌گردد و در صورت اعمال تغییرات این مرحله از ابتدا مجددا تكرار می‌شود.

اتمام پروژه و تحویل آن به مشتری

این مرحله آخرین مرحله انجام پروژه بوده و پروژه انجام گرفته شده تحویل مشتری گردیده و در صورت احساس نیاز از سوی مشتری نرم‌افزارهای کاربردی بر روی سیستم‌های مورد نظر وی نصب گردیده و در صورت قید شدن آموزش در قرارداد، آموزش های لازم به كاربران مورد نظر او داده می‌شود. همچنین شرایط پشتیبانی به وی یادآوری می‌شود.

گزارشی از كار انجام شده:

عمده کارهایی که اینجانب درطول مدت همکاری خود با این اداره انجام داده‌ام به شرح زیر می باشد:

1. مونتاژ و QC کردن تعدادی سیستم

این امور با درخواست اداره های مربوط به راه آهن انجام میشود. (که تمام این ادارات در اطراف سالن راه آهن واقع شده است که باعث سهولت در ارتباط با این واحد شده است).

گزارش: در این قسمت بعد از اتمام هر سیستم یک گزارش در فرمی به مدیر بخش تحویل داده می شود که سیستم از هر نظر چک گردیده است و سپس به مسئول سیستم اطلاع داده میشود.

2. انجام پروژه شبكه:

ابتدا مكان مربوطه بررسی گردیده و در مورد تجهیزات مورد نیاز برای نصب یك شبكه محلی (Local) در مكان مورد نیاز تصمیم‌گیری گردید كه برخی از این تجهیزات شامل:

كارت‌های شبكه مناسب برای شبكه مورد نظر (سیستم های موجود در محل دارای كارتهای شبكه Onboard بودند كه چندان مناسب نیستند)
انجام اندازه‌گیری‌های لازم برای تعیین میزان كابلهای برحسب نیاز فیبر نوری یا CAT6 و یا CAT5 برای اتصال سیستم‌های موجود در شبكه
تعیین نوع Switch با تعداد پورت‌های مناسب برای ساپورت نمودن تمام سیستم‌های موجود (با تعدادی پورت بالاتر برای ایجاد امكان اضافه نمودن سیستم در شبكه در آینده)
بررسی مكان مورد نظر برای نصب Switch و تعیین مكان سیستم ها برای به حداقل رساندن كابل‌های مورد نیاز و در نتیجه كاهش حتی‌المقدور هزینه‌های مربوط به آن.

پس از تهیه تجهیزات و اقلام مورد نیاز از اداره و همچنین نصب سوكتهای كابلهای CAT (كه برخی از آنها بعلت نیاز در محل انجام پروژه صورت گرفت) اقدام به نصب داك‌كشی‌های مربوطه گردید كه همین اقدامات بسیار زمانگیر بوده و بخشی از زمان انجام پروژه را به خود اختصاص داد.

همچنین اختصاص دهی IP به سیستم‌ها و تعیین Subnet mask و Gateway و قراردهی آنها در شبكه و نصب Windows 2000 Server بر روی سیستم سرور و انجام تنظیمات و نصب برنامه‌های مورد نیاز روی آن.

همچنین پس از انجام و نصب كامل شبكه مورد نظر به علت مشكل پیش آمده در شبكه، مجدداً برای رفع نقص به مكان مربوطه مراجعه گردید. كه مشكل پیش آمده برای یكی از سیستم‌ها تغییر در تنظیمات مربوط به IP ها توسط افراد غیرمتخصص بود كه مجدداً اقدامات لازم صورت گرفته و همچنین بعلت عدم تكرار چنین وقایعی اقدام به مسدود كردن دسترسی به بخش تنظیمات شبكه و قسمت‌های مهم دیگر از دسترس كاربران Client ها گردید و امكان تغییراین تنظیمات در صورت نیاز تنها توسط مدیریت شبكه قابل انجام گردید.

3- لیست برداری و پشتیبانی از سیستم های موجود در راه آهن و کل ادارات

این کار توسط دو کارمند قراردادی شرکت انجام گرفت آنتی ویروس های سیستم هارا آپدیت کرده و اگر مشکلی در سیستم مشاهده می شد به شرکت ارجاع داده می شد تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

4-رفع عیب در ارتباط شبکه ای:

مثلا در قسمتی از ادارات راه آهن یک node مربوط به یکی از اتاقها قطع شده بود که کارمندان این واحد همراه من برای تعویض سوکت این نود به آنجا رفتیم که کارهای از این قبیل در این واحد زیاد بود که در اصل وظیفه این واحد هم انجام همین امور میباشد.

این اداره برای تامین نیروی متخصص خود با شرکتی قرارداد بسته است که از این شرکت 3 نفر به صورت قراردادی در این محل مشغول کار میباشند.

این اداره دارای تنها 4 کارمند رسمی میباشد که 1 نفر مسئول و سرپرست و بقیه کارمندان معمولی میباشند.

5-اکثر کاری که من انجام دادم برنامه نویسی c# و طراحی نرم افزار های لازم برای اداره بود که خوشبختانه کار من با این اداره ادامه پیدا کرده است و بنده مشغول تهیه نرم افزاری برای اداره بازرگانی راه آهن خراسان-مشهد میباشم.

کاری که من انجام دادم و هم اکنون در حال انجام آن میباشم نوشتن نرم افزار ثبت تقاضای واگن بود که زبان برنامه نویسی که برای آن استفاده کردم c#.net بود که اطلاعات در بانک اطلاعاتی SQL SERVER ثبت میشود.

در تعریف مسأله و تجزیه و تحلیل سیستم موارد زیر ذکر شده است:

- زبان برنامه نویسی C# :در این قسمت توضیحات کافی در مورد C# و مزایای آن آورده شده است.

- بانک اطلاعاتی SQL Server:در این قسمت توضیحات لازم در مورد SQL Server و مزایای آن آورده شده است.

محیط اجرایی :

زبان برنامه نویسی C#:

با توجه به نقش محوری C#، از آن بعنوان مادر زبانهای برنامه نویسی در دات نت نام برده می شود. برنامه نویسی با این زبان مزایای متعددی که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:

- كدهای C# براحتی قابلیت حمل بر روی محیط های متفاوت را دارا خواهند بود.

- این زبان بسرعت بسمت استاندارد شدن حركت و با تایید استانداردهای مربوطه از طرف انجمن های معتبر بین المللی و حمایت فراگیر شركت های معتبر كامپیوتری در دنیا مسیر خود را بسمت جهانی شدن بخوبی طی می نماید.

- طراحان زبان C# با تاكید و الگوبرداری مناسب از مزایای زبانهائی نظیر ++C ،C و جاوا و نادیده گرفتن برخی از امكانات تامل برانگیز و كم استفاده شده در هر یك از زبانهای فوق، یك زبان برنامه نویسی مدرن شی گراء را طراحی كرده اند.

- #C نسبت به ویژوال بیسیك خلاصه تر است. حتی برنامه های بزرگ و پیچیده ای كه توسط #C نوشته می گردند خواناتر، كوتاه و زیبا خواهند بود.

- برخی از ویژگی های ارائه شده در #C نظیر Unsigned Integer، Operator OverLoading و امنیت بیشتر Type ها، در VB.NET وجود نداشته و این امر می تواند دلیلی بر فراگیرتر شدن #Cنسبت به VB.NET نزد برنامه نویسان با تجربه باشد.

ویژگی ها و قابلیت های بیشمار این زبان اجرای نرم افزار فوق درون سیستم عامل ویندوز انتخاب دیتابیس اسکیو ال سرور و مطابقت محصولات مایکروسافت باهم از جمله دلایل قانع كننده دیگری است كه انتخاب C# را به عنوان زبان برنامه نویسی این نرم افزار توجیه پذیر و منطقی می كند.